DATÇA

Datça anlatılmaz yaşanır.

Akdeniz ve Ege'nin buluşma noktasındaki yarımadanın üzerinde kurulu olan Datça, yüzlerce yıldır denizle bütünleşen doğal güzelliğiyle,insanların hayranlığını kazanan bir yerleşim birimidir.Döneminin en önemli liman kentlerinden biri olan Knidos'un tarihi ve kültürel zenginliği üzerine kurulu Datça üzerinde yaşayan Anadolu uygarlıklarının vazgeçilmezlerinden biri.

Dorlar, Persler, Atinalılar, Romalılar, Germiyanoğulları ve son olarak da Osmanlı İmparatorluğu bu güzel ilçenin tarihsel birikimine katkı sağlamış. Datça, Anadolu'nun güney batısında,Gökova ve Hisarönü körfezleri arasında,birbirinden güzel koy ve plajları,pırıl pırıl tertemiz denizi,köklü tarihi, bozulmamış doğası, zengin flora ve faunası, oksijeni bol, nem oranı düşük, yılın 300 günü güneşli havası,ılık iklimi ile Akdeniz ve Ege'nin buluştuğu bir cennettir.

Tarihte, Datça Yarımadası'nın havasının insanları iyileştirdiğine dair rivayetler olduğu gibi günümüzde de kalp,dolaşım,sinir ve romatizma hastaları tarafından Datça tercih edilmektedir. Datça'ya 70 km'lik genişletilmiş ve düzeltilmiş kara yoluyla Marmaris üzerinden,mavi ve yeşilin kaynaştığı, Ege ve Akdeniz'in en güzel koylarını seyrederek gelinebileceği gibi Bodrum'dan yada Yunanistan'ın Rodos ve Simi adalarından kalkan feribot ve deniz otobüsleriyle de keyifli deniz yolculukları yapılarak ulaşılabilir.

Yarımada tarihi yönden zengin olduğu kadar doğa yönünden de oldukça büyüleyicidir. Ülkemizde ilk önce badem çiçekleri Datça Yarımadası'nda açıyor ve yine ülkemizin ilk çağlası şubat ayında Datça'da çıkıyor.

Datça'nın balı ve balığı da ünlüdür. Birbirinden güzel koy ve plajlarda, pırıl pırıl tertemiz sularda yılın büyük bir bölümünde denize girmek mümkün. Yarımadanın deniz girmek için uygun koy ve plajının çoğunluğu,genelde güneyde bulunuyor.Bunların belli başlıcaları doğudan batıya doğru; Kuruca Bük, Aktur, Karaincir, Güllük, Gebekum, Burgaz, kargı, Domuz Bükü ve Palamut Bükü koy ve plajları.

Şehir merkezindeki Hastanealtı, Kumluk, Taşlık ve Azganlı plajlarında da denize girilebiliyor. Bu plajlardan bir çoğu her yıl Mavi Bayrak ödülü ile ödüllendiriliyor. Şehir merkezinde Taşlık plajının güney batısında suyu denize göre daha ılık olan içerisinde sağlığa yararlı çeşitli mineraller bulunan ve enfes bir manzaraya sahip olan minik bir göl bulunuyor. Yarımada yat turizmi açısından hem doğa güzellikleri ve uygun koyları ile hem de zengin kültürel değerleriyle çok çekici...

Birbirinden güzel plajlara sahip olan Mesudiye, Reşadiye Yarımadası’nın en bilinen yörelerinden biridir. Mesudiye’de tatilinizi geçirmeyi planlıyorsanız, hangi koyda kalacağınızı şaşırabilir, hangi plajda yüzeceğiniz üzerine kafa yorabilirsiniz.

Mesudiye Köyü,Datça Yarımadası’nın gözde turizm merkezlerinden kendi içinde güzel ve özel bir konuma sahip doğal, kültürel, turistik bir Datça Köyü’dür. Henüz köye girmeden serinletecek bir küçük hatırlatma; Mesudiye yoluna ilk girişteki kaynak suyundan içmek, oh dedirterek, sıcak yaz günlerinde ferahlamanızı sağlayacaktır.

Datça turizmi içinde özel ve güzel bir yere sahip Mesudiye Köyü, Datça’ nın en fazla mahalleye sahip köyüdür. Geniş alana yayılan yerleşimiyle dikkat çeken köy verimli de bir ovada kurulu. Antik çağlara kucak açmış bu verimli ovada yetiştirilen narenciye, bal, badem ve zeytin meşhurdur. Yine bu verimli toprak parçasında mis gibi kırmızı domatesler yetişir. Arıcılık ve bal üretimi köyün geçim kaynaklarındandır. Organik tarımın giderek geliştiği Mesudiye' de, yapay bir tek bitki dahi barındırmayacak kadar yalın ve gerçektir.

Sıcak kanlı, kalıcı dostluk kurulabilen, güleryüzlü insanları Ege’nin tipik karakterini yansıtır. Köye son zamanlarda yerleşen yabancı uyruklu aileler de Mesudiye Köyü’ nü çok severler.

Paylaş

Esse dicit accusam duo an. Modus simul ei nec. Sea et explicari pertinacia, cu vitae bonorum vocibus nec, corpora signiferumque no vim. Ad principes scriptorem duo, te omnium gubergren eam, et eam ancillae appareat dissentiet. Quando tantas animal vis ut, mandamus voluptatum duo ne, ne odio vidit commodo has.

Doğa'nın kalbinde bir otel

Ferah odalar

Ferah odalar

<br />
<b>Warning</b>:  Use of undefined constant _strBlockPool - assumed '_strBlockPool' (this will throw an Error in a future version of PHP) in <b>/home/datcamengenkonaklari.com/public_html/sub_widget.php</b> on line <b>15</b><br />
_strBlockPool

Anılarla Mengen Konakları

Aktiviteler

Aktiviteler